Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Witamina d słońce w pigułce

17 maja 2021 witamina d słońce


Każdy doskonale wie, jak ważne jest to, aby posiadać w swoim organizmie odpowiednią ilość różnych witamin. O ile witaminy z grupy B, witamina C, czy też inne są dość dobrze znane i każdy wie, jakie mają one działanie na organizm, to jednak jedną z najciekawszych, a jednocześnie najmniej poznanych witamin, jest witamina D. Za co ona odpowiada, a także jakie mogą być skutki jej niedoboru?

Do czego jest nam potrzebna witamina D?

Żeby zrozumieć, jak wiele znaczy dla naszego ciała i zdrowia witamina D, najpierw trzeba dowiedzieć się, za co ona konkretnie odpowiada i jaki ma wpływ na organizm.
Choć o witaminie D nie wie zbyt wiele osób, to jednak ma ona ogromne znaczenie dla organizmu każdego z nas. Przede wszystkim odgrywana ona bardzo dużą rolę w regulacji gospodarski fosforowo-wapniowej organizmu. Bezpośrednio wpływa to na stan kości, lecz również zębów. Co więcej, witamina ta odpowiada za zapobieganie demineralizacji kości oraz reguluje prace serca. Dzięki temu chroni przed chorobami układu krążenia. Oprócz tego przyczynia się do ochrony przed nowotworami oraz może zmniejszyć ryzyko cukrzycy.

Jakie mogą być skutki niedoboru witaminy D?

Jak zatem widać, witamina D ma bardzo duży wpływ na wiele układów naszego ciała. Jakie mogą być skutki jej niedoboru? Co się zmieni w ciele, jeśli witaminy D będzie za mało?
Jak się okazuje, niedobór witaminy D dotyka ogromną ilość ludzi na całym świecie. Efektem tego jest oczywiście bardzo zły stan kości i pojawiające się problemy z osteoporozą. Brak witaminy D przekłada się również na fatalny stan zębów, a także na podwyższone ryzyko chorób nowotworowych. Oprócz tego za mała ilość witaminy D to także choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie oraz liczne choroby autoimmunologiczne. Oczywiście niedobór tej witaminy znacznie zmniejsza także odporność organizmu przeciwko infekcjom, więc pojawiają się one znacznie częściej.

Jak można zdobyć witaminę D?

Naturalnym działaniem w sytuacji niedoboru jakiejś witaminy jest zmiana diety. Jeśli chce się przykładowo uzupełnić witaminę C, sięga się po większe ilości cytrusów. Niestety z witaminą D to nie działa, ponieważ nie da się jej dostarczyć do organizmu w pożywieniu i ciało samo musi ją wytworzyć. Możliwe jest to jednak jedynie wtedy, gdy wystawi się je na odpowiednią ilość słońca. Witamina D słońce w pigułce, bo tak często jest nazywana, powstaje jedynie wtedy, gdy przez odpowiednią ilość czasu wystawi się na działanie słońca odpowiedni fragment ciała. Wystarczy już 15 minut na słońcu z odsłoniętym w 20 % ciałem, aby uzupełnić jej poziom do odpowiedniej wartosci

Redakcja znajdzlove.pl

Redakcja Znajdzlove.pl jest miejscem, gdzie każdy członek rodziny znajdzie wartościowe treści dostosowane do swoich potrzeb i zainteresowań. Naszym celem jest inspirowanie czytelników do tworzenia harmonijnego i szczęśliwego życia rodzinengo, pełnego radości, zdrowia i wspólnych chwil.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

drugie śniadanie do pracy
jak wytrzymać na diecie
dieta 2500 kcal

Jesteś zainteresowany reklamą?

dieta 2500 kcal