Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Ból nóg u dziecka – przyczyny, diagnoza oraz leczenie

25 maja 2021 bóle nóg u dziecka


Bóle nóg u dziecka to bardzo przykre doznania. Mogą one mieć różne przyczyny. Najczęściej są one spowodowane zbyt szybkim wzrostem kości, urazami lub wzmożoną aktywnością fizyczną. Jak poprawnie zdiagnozować oraz leczyć tę dolegliwość?

Jakie są przyczyny bólu nóg u dzieci?

Jak wiadomo dzieci bardzo szybko rosną. Często zdarza się, że okostna nie może nadążyć za szybko wydłużającymi się kośćmi. Wówczas to u wielu dzieci pojawia się wzrostowy ból nóg. Najczęściej jest on napadowy, obustronny, a jego natężenie narasta. Dziecko wówczas czuje w nogach nieprzyjemne pulsowanie oraz ciągnięcie.
Dolegliwość ta bardzo często pojawia się w nocy, kiedy to wydzielany jest hormon wzrostu.

Przyczyną bólu nóg u dzieci może też być przeciążenie. Taka dolegliwość występuje zazwyczaj po dużej aktywności ruchowej bez odpowiedniego odpoczynku. Na ból dziecko skarży się wówczas wieczorem, najczęściej po intensywnym dniu spędzonym na dworze. Przyczyną może być gra w piłkę, jeżdżenie na rowerze czy deskorolce. Taki ból zazwyczaj mija po odpowiednim odpoczynku.

Ból nóg u dziecka może też być spowodowany urazami, takimi jak: skręcenie, złamanie lub nadwyrężenie. Wówczas to najczęściej na bolącej nodze pojawia się opuchlizna bądź krwiak. W takim przypadku należy czym prędzej pójść z dzieckiem do lekarza.
Inne przyczyny bólu nóg u dzieci to:

– zespół nadmiernej wiotkości stawów
– zakażenia ogólne, takie jak: grypa lub angina
– wady wrodzone stawów lub mięśni
– zapalenia stawów
– bóle psychogenne kończyn

Diagnoza oraz leczenie bólu nóg

Gdy dziecko często skarży się na ból nóg, to wówczas warto zbadać przyczynę. W tym celu należy udać się do pediatry. Lekarz powinien zawsze skierować dziecko na niezbędne badania. Niezbędne jest wykonanie badań laboratoryjnych oraz obrazowych, czyli zdjęcia rentgenowskiego lub badania ultrasonograficznego. W celu zdiagnozowania bóli wzrostowych należy zbadać poziomu fosfatazy zasadowej w surowicy krwi. W razie potrzeby lekarz powinien skierować małego pacjenta do specjalisty – ortopedy, reumatologa, neurologa czy psychologa.

Ból nóg nie jest jednostką chorobową, zatem sposób leczenia musi być zawsze odpowiednio dostosowany do przyczyny. Dziecku nie zaszkodzi z pewnością nigdy delikatny masaż nóg oraz ciepłe okłady lub kąpiele.

Gdy przyczyną bólu jest intensywny wzrost dziecka, to wówczas warto podawać mu wapń z witaminą D3 oraz ograniczyć jego aktywność ruchową. W tym czasie trzeba też koniecznie zadbać o racjonalną, dobrze zbilansowaną dietę, która będzie bogata w składniki odżywcze.

Redakcja znajdzlove.pl

Redakcja Znajdzlove.pl jest miejscem, gdzie każdy członek rodziny znajdzie wartościowe treści dostosowane do swoich potrzeb i zainteresowań. Naszym celem jest inspirowanie czytelników do tworzenia harmonijnego i szczęśliwego życia rodzinengo, pełnego radości, zdrowia i wspólnych chwil.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Przewijak miękki na łóżeczko
waga dziecka
Czym zająć dzieci podczas wieczornej kąpieli

Jesteś zainteresowany reklamą?

Czym zająć dzieci podczas wieczornej kąpieli