Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Wszystko o tym, jak rozmnażać sukulenty

22 maja 2021 jak rozmnażać sukulenty


Wielu ludzi pokochało sukulenty i uwielbiają mieć je w swoich domach. Najlepszym miejscem są dla nich jasne pomieszczenia, można ustawić je na parapecie, dzięki temu będą miały dostęp do światła słonecznego. Jego brak lub zbyt mała ilość może spowodować, że łodygi zaczną się rozciągać i wydłużać, a liście zaczną być zbyt szeroko rozstawione. Nie należy jednak panikować, ponieważ „długonoga” roślina idealnie nadaje się do rozmnożenia.

Rozmnażanie sukulentów

To, jak rozmnażać sukulenty nie jest bardzo skomplikowanym zadaniem. Po pierwsze należy zwrócić uwagę na wielkość rośliny. Jak już zostało wspomniane, wydłużający się sukulent jest znakiem, że można przystąpić do rozmnożenia. Zanim dolne liście zaczną obumierać, należy je zdjąć i dzięki temu można uzyskać więcej roślin. Usuwając liście z łodygi trzeba zachować ostrożność, a następnie mocno nim ruszać z boku na bok, aż do usłyszenia charakterystycznego trzasku. Bardzo ważne jest to, aby usunąć cały liść, jeśli podstawa zostanie przymocowana do łodygi, nie będzie możliwości wyhodowania korzeni ani nowej rośliny. Kiedy już liście zostaną usunięte, z całego sukulentu pozostanie sama rozeta na długiej łodydze, którą za pomocą ostrych nożyczek trzeba odciąć.

Hodowanie nowych roślin

Po odcięciu rozety i liści trzeba odczekać aż ich końce wyschną i zrogowacieją. Absolutnie nie można takich świeżych części umieścić w ziemi, ponieważ wchłoną zbyt dużo wilgoci, zgniją i umrą. Oprócz pozostawienia zrogowaciałych liści, niezbędne jest wysuszenie końców łodygi na rozecie. Ten etap może zająć nawet kilka dni. Kiedy końce będą już wystarczająco suche, dobrze jest je położyć na przepuszczalnym kaktusie lub soczystej glebie. Już po kilku tygodniach będzie można dostrzec małe różowe korzenie wyrastające z końcówek liści, a następnie maleńkie młode roślinki. Na tym etapie nie ma konieczności częstego podlewania, dopiero gdy pojawią się młode rośliny można je moczyć dość obficie, ale tylko raz na tydzień. Podobnie sprawa wygląda w przypadku w pełni rozwiniętego soczystego sukulentu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest pryskanie końcówek liści butelką z rozpylaczem raz dziennie.

Podsumowując temat rozmnażania sukulentów, należy pamiętać o tym, że nie z każdego liścia wyrośnie nowa roślina. Niektóre z nich po prostu uschną, niektóre mimo, że wypuszczą korzenie, nie wyhodują nowego sukulentu, a jeszcze inne wyhodują roślinę, ale się nie ukorzenią. Z reguły jednak występuje niewielka ilość strat, większość liści wyrośnie z korzeni, po których pojawi się nowa roślina.

Redakcja znajdzlove.pl

Redakcja Znajdzlove.pl jest miejscem, gdzie każdy członek rodziny znajdzie wartościowe treści dostosowane do swoich potrzeb i zainteresowań. Naszym celem jest inspirowanie czytelników do tworzenia harmonijnego i szczęśliwego życia rodzinengo, pełnego radości, zdrowia i wspólnych chwil.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

okna do bloku
jak rozmnażać sukulenty

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak rozmnażać sukulenty