Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jakie okna do bloku – 2 czy 3 szyby?

30 czerwca 2021 okna do bloku

Mieszkania w blokach z wielkiej płyty niebawem będą mieć 50 lat. Budownictwo tego typu miało swój rozkwit w latytach 60 do 80 XX wieku. Wieżowce budowane były w całej Polsce, stając się odpowiedzią na rosnące potrzeby mieszkaniowe obywateli i przyczyniając się do urbanizacji miast. W dalszym ciągu spora część tych mieszkań pamięta minione czasy, czego dowodem są nieszczelne i zniszczone okna drewniane. Nie tylko ucieka przez nie duża ilość ciepła, ale także do mieszkania dostają się hałasy z ulicy, utrudniając komfortowe i przyjemne mieszkanie. Odpowiedzią na te problemy jest wymiana okien na nowe. Pojawia się pytanie o to, jakie najlepiej wybrać – dwu czy trzy szybowe?

Zalety okien 3 szybowych

Okna trzy szybowe zapewniają najwyższy komfort akustyczny i termiczny w mieszkaniu. Wynika to z tego, że straty ciepła i przenikanie hałasu jest minimalizowane przez 3 warstwy wytrzymałych szyb, oddzielonych od siebie specjalnym gazem o właściwościach izolacyjnych. Okna trzy szybowe najlepiej sprawdzają się w mieszkaniach na niższych piętrach bloków, które najbardziej są narażone na oddziaływanie hałasu z ulicy. Na wyższych piętrach można z powodzeniem montować okna 2 szybowe, choć wszystko tak naprawdę zależy od lokalizacji bloku. Są osiedla mieszkaniowe położone z dala od ruchliwych dróg, np. obwodnic, gdzie hałas jest znikomy. Wtedy w całym bloku mogą być montowane okna 2 szybowe. Natomiast bloki położone np. w pobliżu lotnisk mogą wymagać wzmożonej ochrony przed hałasem, szczególnie na wyższych kondygnacjach. Wówczas nieoceniona są okna trzy szybowe, które bardzo podniosą komfort mieszkania.

Ile kosztują nowe okna

Wymiana okien w blokach najczęściej będzie wymagała zgody wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Może ona również narzucić kolor stolarki okiennej, tak aby współgrał z estetyką całego budynku. Koszt kupna jednego dobrej jakości okna to ok. 1000 złotych. Za jego montaż firma może sobie liczyć około 300 do 500 złotych, zależnie od stopnia skomplikowania operacji. Mając w mieszkaniu kilka okien do wymiany, remont może wynieść dobrych 5 lub więcej tysięcy złotych. Pożyczka na raty może nam pomóc w pokryciu tego wydatki, jeśli nie dysponujemy wystarczającymi oszczędnościami. Można również zapytać w spółdzielni czy przewidziane jest jakieś dofinansowanie takich remontów. Jeśli tak, pożyczka na raty będzie mogła być wzięta w nieco mniejszej wysokości lub jej część zostanie przeznaczona na inne rzeczy – np. malowanie ścian mieszkania po remoncie.

Redakcja znajdzlove.pl

Redakcja Znajdzlove.pl jest miejscem, gdzie każdy członek rodziny znajdzie wartościowe treści dostosowane do swoich potrzeb i zainteresowań. Naszym celem jest inspirowanie czytelników do tworzenia harmonijnego i szczęśliwego życia rodzinengo, pełnego radości, zdrowia i wspólnych chwil.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

okna do bloku
jak rozmnażać sukulenty

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak rozmnażać sukulenty